Безжични WiFi камери за видеонаблюдение – проблеми при свързване

Проблеми при свързване на ICSEE камери за видеонаблюдение към Wi-Fi

Основно предимство на IP камерите за видеонаблюдение е възможността за дистанционно наблюдение, управление и преглед на записите през мобилно устройство (телефон, таблет). За да бъде наблюдавана отдалечено една IP камера през телефон (смартфон), е необходимо преди това да бъде направена връзка между камерата и рутер за Интернет.
Съществуват два основни метода на връзка на IP камера за видеонаблюдение към рутер – безжична WiFi връзка и кабелна LAN Ethernet връзка. Тези два вида свързаност, в повечето случаи се поддържат от една и съща камера. От двата вида, по-стабилна и сигурна е връзката по мрежов LAN Ethernet кабел. Повечето собственици на камери за наблюдение, обаче предпочитат WiFi връзката, тъй като тя спестява допълнително окабеляване към рутера. Това окабеляване често е съпътствано от необходимостта от пробиване на допълнителни отвори в стени или дограми на прозорци, поставяне на кабелни тунели и т.н. Неприятната гледка от преплитащи се кабели в интериора на помещението и по фасадата на сградата, също често е проблем.
Осъществяването на безжична Wi-Fi връзка между камера за видеонаблюдение и рутер за Интернет, в повечето случаи би ни спестило тези проблеми. По някога, обаче, това се оказва не по-малко проблемно начинание, в сравнение с кабелната свързаност.

Също така, на пазара се предлагат различни модели WiFi камери за видеонаблюдение с некачествено техническо изпълнение, които имат ограничен Wi-Fi обхват.

Камера БГ предлага на своите клиенти само проверени модели на безжични WiFi камери за видеонаблюдение, с гарантирано качество и голям WiFi обхват:

В тази статия разглеждаме най-честите проблеми при осъществяване на безжична Wi-Fi връзка между камера и телефон през рутер, тогава, когато проблема не е в камерата.


Сила на WiFi сигнала и разположение на рутера спрямо камерата

Силата на WiFi сигнала, който достига до камерата, е от съществено значение за добрата връзка камера-телефон и често е основна причина когато има проблем при осъществяване на връзката.
Може да проверите какъв WiFi сигнал достига до камерата, още преди да я монтирате на предвиденото за целта място. Позиционирайте се с вашия телефон там където ще бъде монтирана камерата, свържете се към въпросния WiFi и проверете WiFi обхвата – за стабилна връзка е необходимо чертичките на WiFi обхвата да са на максимална или близка до максималната стойност.
Ако има две или повече стени между камерата и рутера, и ако разстоянието е по-голямо от 10-20м е възможно да има отслабване на WiFi сигнала, който стига до камерата. В този случай може да се наблюдава „насичане“ на видеото когато наблюдавате камерата през телефона, или когато преглеждате записите от SD картата. За да решите проблема, можете да опитате следното:
– позиционирайте по-добре (по-близо) рутера спрямо камерата (височината също има значение – рутерите обикновено изпращат сигнали надолу, така че по-високото разположение често е по-добро);
– позиционирайте по-добре антените на рутера и камерата – в повечето случаи антените са външни (не са вградени) и могат да се завъртат;
– поставете устройство за усилване на Wi-Fi сигнал (WiFi усилвател) по средата на дистанцията между камерата и рутера.


Парола на Wi-Fi мрежата

Уверете се, че въвеждате правилно паролата на WiFi мрежата – на телефона и през мобилното приложение на камерата. Телефона временно трябва да е свързан и да ползва Интернет от тази WiFi мрежа, към която ще свързвате и камерата – само за периода на първоначална инсталация. След това можете да превключите телефона към мобилни данни или към друг WiFi.


Настройка на рутера на 2.4GHz Wi-Fi мрежа

Повечето модели камери за видеонаблюдение работят със стандарта 2.4GHz за Wi-Fi мрежи (ще намерите детайли в инструкциите на камерата). Съвременните Wi-Fi рутери са настроени да работят по подразбиране на WiFi – 5GHz. Добре е да проверите този детайл, особено ако има проблем при свързване на камерата към WiFi през мобилното приложение – в момента когато се въвежда WiFi паролата или когато се сканира QR кода от екрана на телефона. Ако вашия рутер работи само на 5GHz, помолете вашия доставчик на интернет да отключи 2.4GHz мрежата за WiFi на рутера (това могат да го направят дистанционно). След това, тази WiFi мрежа ще я видите в списъка с валидни WiFi мрежи през настройките на телефона. Именно към тази мрежа трябва да свържете първо телефона и след това да настроите камерата.


Други настройки на рутера

В не малко случаи рутерите за Интернет се настройват от доставчика или собственика с доста защитни функции, с цел предотвратяване на достъпа до WiFi мрежата на „чужди“ устройства. Именно за такова „чуждо“ устройство може да бъде взета от рутера камерата за видеонаблюдение, когато се опитвате да я свържете към WiFi мрежата и тя да бъде блокирана за достъп. За да избегнете това е необходимо настройките за защита на рутера временно да бъдат ревизирани (свалени) от човек, който разбира и след това опитайте отново да инсталирате камерата.
Проблема може да бъде решен и ако направите свързване и настройка на камерата първо през мрежов LAN кабел, а след това да отключите WiFi мрежата през настройките на камерата, от мобилното приложение.


Настройка на телефона

Мобилното устройство (телефон, таблет) през което ще се наблюдава и управлява камерата е необходимо временно да бъде свързано към WiFi мрежата, към която ще се настройва камерата. След като премине първоначалната инсталация, можете да върнете мобилните данни на телефона или да го свържете към друга WiFi мрежа – той вече може да достъпва камерата от цял свят през Интернет.
Ако сте използвали вече телефона и мобилното приложение с други камери, в определени случаи е възможно да има проблем при свързване на нова камера. Това е така понеже се получава т. нар. каширане (натрупване) на ненужни данни. За да решите проблема – рестартирайте телефона преди първоначалната инсталация на нова камера.


Инсталиране на камерата през друг WiFi и друг телефон

Ако изпитвате съмнение, че проблема при връзката на камерата към WiFi мрежата е причинен от рутера или телефона, първо рестартирайте двете устройства и опитайте отново. Ако проблема остава – опитайте инсталация през друга WiFi мрежа, с друг телефон. Ако там няма проблем, това означава, че проблема е някъде в настройките на вашия рутер и телефон или в натоварването на WiFi мрежата, която в много случаи се използва и от други устройства.


Използване на правилните инструкции за инсталация

В комплекта на камерите за видеонаблюдение има стандартни инструкции на английски език, които са стари и неактуални. Освен това те са неразбираеми за масовия потребител и объркват още повече хората. Това е така, понеже мобилните приложения на камерите се актуализират доста често от производителя (2-3 пъти месечно), а инструкциите на английски език в комплекта остават неактуализирани с месеци, дори с години. Това може да се окаже голям проблем при първоначалната инсталация и настройка на камера за наблюдение.

Камера БГ дава на своите клиенти актуални, към момента инструкции на Български език за всеки един модел камера, който предлагаме на сайта. Инструкциите са детайлни и съдържат практически съвети, както за първоначалната инсталация, така и за последващата експлоатация на камерата:


Грешно зададен IP адрес на камерата

Някои модели камери фабрично се настройват, първоначално да използват конкретен IP адрес (например 192.168.1.10). Може да се окаже, че този IP адрес вече се използва от определено устройство, което има връзка с рутера. В този случай ще възникне конфликт между двете устройства и ще има проблем при първоначалната инсталация на камерата. За да бъде решен проблема ще бъде необходимо временно да промените IP адреса на това устройство, временно да го изключите или да смените фабрично зададения IP адрес на камерата – необходими са технически познания.
Доста често проблема с конфликт между IP адреси се решава с рестарт на рутера – задължително опитайте първо това. По този начин на устройствата в мрежата могат да бъдат присвоени други IP адреси и конфликта да бъде избегнат.


Актуализиране на мобилното приложение и вградения софтуер на камерата (Firmware)

В определени случаи, проблемите при свързаността между безжична WiFi IP камера за видеонаблюдение и рутер, може да се дължат на остаряла версия на мобилното приложение или вградения софтуер на камерата.
Възможно е вашия телефон да е настроен така, че да не актуализира автоматично мобилните приложения. В този случай ще бъде необходимо ръчно да проверите за нови версии на мобилното приложение на камерата и ако има такива – да ги инсталирате.
Вградения софтуер (Firmware) на камерата най-лесно се актуализира през настройките на мобилното приложение – ще го откриете в съответното меню.
С цел нормално и безпроблемно използване на камерата е препоръчително регулярно да проверявате и да актуализирате версиите на мобилното приложение и вградения софтуер на камерата.


Възстановяване на камерата към заводските настройки

Ако по някаква причина нещо сте объркали и не сте успели да извършите първоначалната инсталация и настройка на камерата, често следващите опити също са безуспешни. Това е така, понеже мобилното приложение вече е запомнило някои данни и е „обвързало“ определени настройки с въпросната камера. В този случай е добре да направите възстановяване на камерата към първоначалните (фабрични) настройки и да я изтриете от мобилното приложение (не самото мобилно приложение, а камерата вътре в него – ако въобще е била добавяна). Едва след това можете да опитате отново първоначална инсталация и настройка. В много от случаите това решава проблема.
Възстановяването към фабричните (заводски) настройки обикновено се извършва като натиснете и задържите определено време Reset бутона на камерата (виж инструкциите на камерата къде е позициониран този бутон). След това на камерата е необходимо известно време за възстановяване – не я изключвайте от контакта за около 1 мин.